CrokoClub Forum Index

Shqiptaret ne Kroaci

Shko poshtë

Shqiptaret ne Kroaci

Mesazh nga Rafael prej Mon Nov 24, 2008 12:49 pm

Ne Kroaci jeton nje komunitet i vjeter shqiptaresh, i cili gjendet aty qe prej 300 vjetesh. Ky komunitet ndodhet ne Zadar. Vendasit i quajne me emrin 'arbanac'. Ky komunitet i ka ruajtuar ende gjuhen dhe zakonet Shqiptare.
Shqiptar me te rinj, gjen edhe ne qytete te tjera te Kroacise, sidomos nga Kosova. Ata njiihen si prodhues se bukes, pastiçere dhe argjendare.

Rafael
I Ri
I Ri

Numri i postimeve : 10
Registration date : 11/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi