CrokoClub Forum Index

DASHURIA E PAVDEKUR

Shko poshtë

DASHURIA E PAVDEKUR

Mesazh nga Beko prej Wed Dec 03, 2008 7:49 pm

Kete ia kam kushtuar dashuris si dhe shoqerise sime · Te dashurosh eshte te japish trup e shpirt,o per te thene ma mire,eshte te bejshe dy qenje ne nje te vetmen,dashuria eshte besimi,eshte kulmi i lumturise,eshte nje trekendesh i ndricuar,i vendosur ne nje kupe e atij tempulli qe quhet shoqeri.....
Nuk ka rendesi se ku je......por ka rendesi me cilen jeee...
Shoqeria,mjek i shpirtit dhe trupit....

Shoqerojuni qe te jeni te shendetshem..
Shoqerija mundet shume te luaje rol ne shendetin tuaj dhe te jete ne nje shkalle te larter qe te jeni shume te shendoshe.....
1. Largim i pengesave-shoket mire te lidhur ndermjet veti,shkaktojne zvoglimin e tretjes te disa lidhjeve kimike te stresit.Njerezit te perkrahur nga shoqerija kane nivel me te vogel te hormoneve te cilet i ngushtojne enet e gjakut,tensionin e gjakut e kane te stabilizuar dhe kane cirkullim te mire te gjakut.Dhe per kete shkak jane me te forte kundra semundjeve te zemres.
2. I largojne semundjet-mbeshtetja me shoqerine i largon streset me te medhaja,e forcon imunitetin,dhe keshtu jeni te forte kundra semundjeve te shumta si prej gripit te thjesht dhe deri te kanceri.
3. Ju qeteson,po te jeni me depresion dhe te humbur,shoqerite munden tju terheqin nga kjo situate.Kjo eshte vertetuar tek personat qe kane pas (ndeshje)dhe kane qene ne shokdhoma, e tregon perkrahja e shoqerise e zvogelon ritmin e zemres dhe ndihmon per stabilizim ne situaten e zakonshme.Edhe prinderit jane qetesuesit e lodhjes se perditshme dhe stresit te punes etj...
4. Ju mbajne ne rugen e vertete njerezit te cilet duan te mesohen qe mos perdorin cigaret dhe mos hane si teper me leht do ja arine qellimit po te kene perkrahje prej shoqerise. Me thene kenaqesija e forcon vullnetin...
5. Ndikon sherueshem (si terapi),po shoqeria reagon si aerobik.per shembull e te qeshura,nje nder themelet e shoqerise,e cila luan rol ne enet e gjakut.njeqin buzeqeshje eshte nje soj si dhjete minuta ushtrime.Ndersa po te mundeni me shoqerine te qesheni,te argetoheni duke ushtruar,me te vertete do te jeni ne top-forme.
Jeta,dhe te tjerat qe bejne pjese ne te,ne shumicen e rasteve te pakuptushme......

"Ne qofte se do ta kuptosh jeten,ja parimi qe duhet te vendosesh ne baze te tere strukturestende mendore e morale :Ti nuk ke te drejte per asgje,e askush nuk te detyrohet per ndonje gje,as shoqeria,as natyra .Nese ti u kerkon atyre lumturine,do te thote se je nje budalla;nese ti beson se je trajtuar padrejtesisht meqe nuk ta japin,je akoma me budalla.Do te te pelqente te ishe i rethuar me nderim;por nuk eshte nje motiv i mjaftushem qe te tjeret te te nderonin.Vuan nga te ftohti:por nuk eshte nje motiv i mjaftushem qe nje veshje e ngrohte dhe e rehatshme te vije e te vendoset mbi gjymtyret e tua.Je e dashuruar:por nuk eshte motiv i mjaftushem qe nje djale te te doje (pa edhe e kunderta).Ekzistojne ligje te pandryshueshme,qe rregullojne si zoterimin e lavdise ,edhe fitoren e dashurise,po ashtu edhe fitoren e dashurise,po ashtu edhe aritjen e lumturise.Keto ligje te rrethojne e te dominojne,si ajri i qelbur o i pater ne te cilin je zhytur,si stinet qe,pa perfillur protestat e tua,here te ngrijne,here te thekin..."

Miqesia ndermjet gjinive....
E ketu dua te ve re kunder njeres rrugedalje te panatyrshme:miqesise.Ndermjet djalit dhe vajzes,cilido qofte temperamenti,edukata,niveli,moral e kushti shoqeror i secilit,cilido qofte ambienti ne te cilin takohen,cilado qofte marreveshja e tyre e heshtur o e shfaqur,nuk mund te ekzistoje miqesi.Do te ekzistoje indiference o do te ekzistoje dashuria:por miqesia eshte e veshtire.Miqesia paraqet gjithmone,ndermjet individeve te te njejtit seks,nje forme kompromisi e genjeshtre shoqerore,qe i bindet qellimit te interesave praktike o te bashkejeteses.Ndermjet personave me seks te ndryshem mund te paraqiste nje forme banale te hipokrizise,ne te cilen shija e keqe perputhet me topitjen e ndjenjave e te instiktit,e do te shkaktonte nje fenomen te panatyrshem e grotesk.O nje mashkull nuk te do,o te do...ose edhe e kunderta..nuk ka vend per supozim te trete.Ne rastin e pare nuk do te interesohet fare per ty,ne te dytin nuk do te jete e interesuar per gje tjeter,vec do te te perpiqet te beje qe ta dashurojne.Edukimi,ambienti,paragjykimet,nuk munde te bejne as gje kunder kesaj prirje te parezistushme,qe do ta shtyje me force nder krahet e tua.Sepse eshte kjo,nje prirje...qe as evolucioni,as qyteterimi nuk kane arritur kurre e nuk do te arrijne kurre ta zhdukin o ta pakesojne.Ne as nje rrethane tjeter te jetes te djali eshte kaq e paparagjykuar,kaq e vetedijshme,kaq e lire moralisht ,sa kur eshte i dashuruar.Ne momentin kur digjet ne shpirtin e tij flaka e pasionit,ai pushon me qene si me magji ajo qe te teret,rregullat e miresjelljes,"parimet e mira",e detyrojne te jete,duke pertrire pa pritur vetveten,me tere sinqeritetin e shkelqyer te natyres se saj e me tere gjeresine e thellesine e instiktit e shkelqyer te natyres se saj e me tere gjeresine e thellesine e instiktit te tij mashkullor.Ne kete kuptim,djali i dashuruar eshte shume i bukur estetikisht e moraliasht.


Puthja,aktore kryesore ne dashuri.....dhe ne jeten e njeriut....

Puthja si shenje dashurie,puthja eshte shenje e rendesishme e te shprehurit te dashurise,kur mungon atehere behet fjale per krize.Te puthurit nuk konsiderohen shpesh,si natyrale,por ajo eshte nje art i cili mesohet si te berit dashuri per shembull.Nese nuk kemi besim te ajo me te cilin puthemi,puthja do jete e lehte dhe e brythte.Ne dashuri asnjehere nuk duhet te kenaqeni me pak,por gjithmone duhet te jeni kerkues per me mire dhe per me shume. Do te ishte ideale nese per kerkesat do te punojne te dy partneret,megjithate edhe sikur kjo te mbese vetem ne njeren nuk do ishte keq.Por cfare ndodh nese nuk perputheni ne deshira.Cfare nese asaj i pelqen"French Kiss" e juve me shume te puthura!?Zgjidhja eshte kompromisi. Cliroheni nga trupi juaj kurse partneri duhet te mbisundohet nga epshet.Ne fund te kesaj gjendjeje puthja me gjuhe mund te dale e jashtezakonshme.Kjo vlen per te zhdukni paragjykimet dhe ndihuni te lire gjate puthjeve......
Nuk i di as kush,
vargjet qe pervete per vete shkroi
drita kaq te zbeht fytyren ndricoj
e krejt i vetem kam provuar te triumfoja te triumfoja
permbi vite te pas stine e qe sdo me plakin dot.....
Nuk i di as kush ato nete mbrenda meje ato fjal qe s'perseriten tjeter here ne jete......

Neper ruget e dashurise
enden kenget dhe legjendat
neper vargjet e poetit
zemren.......nga ajo
dhe ne vija pentagramesh
derdhet shpirti i nje artisti
por dicka pa thene ka mbetur
le te tjeret ta tregojne...FEMRAT TE FSHETA EDHE PAS VDEKJES......

Nje pjes e mire e femrave qe takohen nuk shprehin asgje:Ato pak qe duken se premtojne dicka nje dite te bukur na zhgenjejne.Faji jone.Nuk eshte femra qe ka rendesi ne dashuri,pormashkulli ne duart e nje joshesi te vertete,edhe femra me e shpelare e me e trashe e botes nga mendja mund te behet nje e dashur ideale.Nuk egzistojne femra te pakuptueshme.Ekzistojne thjesht,femrara pak a shume te bukura,por te gjitha njesoj te pershtatshme per t`i transformuar ne krijesa te zjarrta,te rafinuara,sensuale,o te mbeten perjetesisht ato qe jane,sipas fatit qe kane,apo jo,te gjejne nje tip qe te dije t`i beje te dashurojne me sinqeritet e pasion.....

Aritje
Prej vetes kuptoj do gjera
qe nuk mund ti shpreh
me duket vetja se jam nis
ne nje shpejtsi per aritje
dhe tash me duket
se mungon perfundimi
i cili ka pesh ma te madhe
por me sa duket perfundimi
do jete perfundim........
te pakten te mbeten kujtesa te mira

_________________


avatar
Beko
Moderator
Moderator

Male Numri i postimeve : 154
Age : 27
Location : Tirana
Registration date : 01/12/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DASHURIA E PAVDEKUR

Mesazh nga sexy_Lozonjare prej Mon Apr 06, 2009 3:07 am

Te dashurosh eshte te japish trup e shpirt,o per te thene ma mire,eshte te bejshe dy qenje ne nje te vetmen,dashuria eshte besimi,eshte kulmi i lumturise,eshte nje trekendesh i ndricuar,i vendosur ne nje kupe e atij tempulli qe quhet shoqeri.....
Nuk ka rendesi se ku je......por ka rendesi me cilen jeee...
Shoqeria,mjek i shpirtit dhe trupit....

Te puthurit nuk konsiderohen shpesh,si natyrale,por ajo eshte nje art i cili mesohet si te berit dashuri per shembull.Nese nuk kemi besim te ajo me te cilin puthemi,puthja do jete e lehte dhe e brythte.Ne dashuri asnjehere nuk duhet te kenaqeni me pak,por gjithmone duhet te jeni kerkues per me mire dhe per me shume.
shume e drejt kjo jam me ty 100%por prap se prak eshte e veshtir te besh nje dashuri qe te jet e pa vdekur se gjithmone do kemi disa gjera qe do na bejn te shahemi te ndahemi e te urrjem por prap si thojn dashuria e par nuk harrohet kurr dhe mase a jo metet e pa vdekur
avatar
sexy_Lozonjare
Nice Girl
Nice Girl

Female Numri i postimeve : 132
Age : 32
Location : Ne Syt e tu
Registration date : 06/04/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi