CrokoClub Forum Index

Nje zberthim etimologjik i fjaleve Greke

Shko poshtë

Nje zberthim etimologjik i fjaleve Greke

Mesazh nga Beko prej Wed Dec 03, 2008 8:08 pm

Nje zberthim etimologjik i fjaleve greke
Cdo gje heret a vone do te shokje ne vendin e vet.
Populli shqiptar ka nje shprehje e cila thote;
Guri i rëndë në vendin e vet
Le te rrjeshtojme pra disa fjale ketu ne trajtim etimologjik.

Nga pellazgjishtja
1-) heq.......... e bene ; ..........elko = terheq
2-) qaj ...........e bene ; .........kleo = qaj
3-) hepem......e bene ;...........epome = ndjek, perkulem
4-) pjek..........e bene ;...........peko = pjek
5-) dhjes........e bene ;...........qeso = pëgër
6-) ki..............e bene ;...........kio = fekondoj
7-) rriell..........e bene ;............reo = rrjedh
8-) ziej...........e bene ;............zetho = vloj ( zesti = vape)
9-) miel..........e bene ;............a-meli-o = mjel
10-) jam.........e bene ;...........eime (ime) = jam
11-) kam........e bene ;........... exo (eko) = kam
__________________________


Oqeanos = (n)uk ke anë
xaos (kaos) = vjen nga fjala ha-ës = qe te perlan
skia, vjen nga fjala = hie-ja = hije, siluete
glossa-gloxa = gluha = gjuha
a-nip-sios= vjen nga = nip
lik-os =vjen nga = ujk-u=ulk-u = ujk
dhrakon= vjen nga dreq-i = dragoi
dhuri-os = vjen nga druri = dru, prej nga edhe dhris ( dhrasos)
niks, nikt-os = vjen nga =nata
il-os = vjen nga hell
lakana = lakra
thoraks =vjen nga = thurës, e thurur, nga roli i kraharorit per te mbrojtur.
simei-on = vjen nga shenjë
andhano = vjen nga = andë = anda = ënda = ëndje
thira =vjen nga dera = porte
minis = vjen nga mëni-a = mëri=zemërim
pirs-os = vjen nga prush ( pir, pirros =zjarr)
varvaros = vjen nga bërr-bërr ose vërr-vërr, sepse prapashtesa greke -os, nuk mungon kurre neper fjalet e formuara, pra kemi vërrvërr-os.Ose përr-përr-përr ( si bythe turtulli, qe flet shume dhe keq). Kjo fjale, perdoret per menyren e keqe te te folurit te greqishtes dhe latinishtes dhe jo, per te shenuar rracen. Varvaros ose barbare, quheshin ata qe nuk flisnin mire ato dy gjuhe, pra ne shenje ironie mbi quheshin bërr-bërr -ët.
oasis = vjen nga = ujësi = vend me ujë
mixos (mikos) = vjen nga = mykë
meli = vjen nga mjate
kak-os =vjen nga = i keq = kakë
tini = vjen nga = ti-në, ti, ty
Vizantion (Bizant) = vjen nga = buza
Sikelia ( Siçilia) = vjen nga = si kali , ose si-kel-ia = koke kali. Ate forme ka Siçilia. Dikur, çil i thoshin kalit, i cili ka shume sinonime me gjuhen shqipe, si gjoku, kulli= mëz, gjithashtu edhe çil.
Vrindhison (Brindisi) = vjen nga = brin dashi.
Italianet thone ; te ngreme nje brinsidi, pra nje dolli.Por te mos harrojme se dollite ngriheshin me bri dikur, se ai ishte gota.
Kerkira = vjen nga = kërcuri
Dhrepan-on = vjen nga drapën (Dhrapani)
Mitilini == vjen nga = mut i lënë
Avissinia (Abisinia) = vjen nga = avissos = a vith-os = pa fund; pa bythë sic e quanin Abisinine ne ate kohe. Pa vithe.
Dhirraqion = vjen nga = Dyrrhëzat, Dyrrësi = Durrës
Odhiseus = vjen nga = udhë s`sheu = qe nuk e shihte rrugen.
Aqileus (Akili) = vjen nga = Aqilehti = aq i lehtë = Akili.
Agamemnon = vjen nga = Aqëmemënt = kaq me mend, iteligjent.
Menelaos = vjen nga = Mendja e la
Eleni = vjen nga = e-lëna, e braktisura, qe e kane lene mende.
Aiaks = vjen nga = jakës = gjakës= vrases.
Palamidhis = vjen nga = pallë-madhi, shpikes i madh.
Kujtojme ketu se greket e kane shume te perhapur prapashtesen midhi sepse kemi edhe emrin e Arkimedit = Arqimidhi, Arqimidhi = kryemadhi, (arqi= koke=fillim=krye),pra inteligjent, sic themi ne sot; koke e madhe. Kurse greket kurre nuk thone sot per nje njeri iteligjent frazen ; megalo qefali=koke e madhe, pasi keshtu kuptojne nje koke me permasa te medha, jo nje njeri inteligjent.
Likomidhi = vjen nga =ujkmadhi.
Perseri doli prapashtesa midhi = madhi
Arqimidhi = vjen nga = arqi =krye = pra, Arqimidhi= kryemadhi.
Pitagoras = vjen nga = bythegjeri. Emrin e vertete e ka patur Aristokle.
Kassandhra = vjen nga = qe sheh enderra = ka sa enderra.
Dhe vertet roli i Kasandres ishte parashikimi, falli, shikimi i enderrave.
Midhia - vjen nga= e madheja = e madhja
Athina = vjen nga = e thëna
Poseidhon = vjen nga = e pati denë = atij i ra deti ne pjese.
Poseidoni ishte perendia e detit. Nje nga mallkimet e tij e zuri dhe Odisene qe u soll deteve duke mos gjetur rrugen e duhur per kthim.
Pallas = vjen nga = i pall (atij) = ia pret, ka imagjinate, etj.
Dhimitir = vjen nga = dheu - moter
Apollon = vjen nga = Ap udhen ( Ap ullen)
Edhe sot bashktingelloret ''dh'' dhe ''ll'' ne mes shqipetareve shepsh zevendesohen natyrshmerisht.
Zeus = vjen nga = za-ës = zëë-ës = zëmadhi, zëforti. Zeusi ishte perendia qe kishte rrufene ne duart e tij dhe ndeshkonte me rrufe.
Kelti = vjen nga = kielltet = keltet = blu si qielli
Ligurët = vjen nga = ligurë = ligur, dobesuar
Tuskët = vjen nga = dushkut(të), ata te dushkut ( të Dodonës)
Thrakes = vjen nga = te trashet = Traket
Iliri = vjen nga = të lyrët
Eoles = vjen nga = Eolët= të hollët.
Iones (jonianët) = vjen nga = jon-ët, tanët.
Dhories = vjen nga = dorët = te forte, por, te rende.
Dhardhanes = vjen nga = dërdënët = te forte e dërdënë.
Leleges = lelegët = vjen nga = lejlek = te bardhe si lejlek.
Argjiei = argët = vjen nga = te bardhet.
Ivires = iberët = vjen nga = te gerët = te gjerët
Troes = vjen nga = trojanët = trujanët = ata jane plot tru.
Atridhet = vjen nga = atridët = bijte e stergjysherve, atrët = etërit, atë=baba.

_________________


avatar
Beko
Moderator
Moderator

Male Numri i postimeve : 154
Age : 28
Location : Tirana
Registration date : 01/12/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi