CrokoClub Forum Index

ARTI NE KOHERAT E KOLERES: Filozofia e te Mosbesuarit ne Filozofi

Shko poshtë

ARTI NE KOHERAT E KOLERES: Filozofia e te Mosbesuarit ne Filozofi

Mesazh nga Beko prej Wed Dec 03, 2008 8:16 pm

Ajo c'ka ben cdo veper arti unikale dhe te paperseritshme eshte besnikeria e artistit ndaj pabesise se tij konceptive, estetike, emocionale dhe meditative pergjate aktit te krijimit. E thene ndryshe: "Filozofia kreative ne te cilen duhet te besoj nje artist, eshte te mosbesuarit ne asnje lloj filozofie apo maniere udheheqese" . Te qenit i lire ( per aq sa mundesh t'i pervidhesh pervojave te tua jetesore, por edhe artistike). Te qenit sa me subjektiv, perkundrejt objektivitetit me te cilin ti vete sheh subjektivitetit tend. Perpjepja per te harruar, per te hedhur poshte barrat e se shkuares dhe per te udhetuar permes aventurash dhe destinacionesh te reja.

Ne kete sens ka mjaft vepra -ne krijimtarine time- te cilat mbajne pikerisht gjurmet e momenteve dhe problematikave qe me shqetesonin ne kohen kur u krijuan dhe qe jane te rendesishme -per mua- per faktin se jane copeza te mendesive apo ndjesive te mia, te cilat nuk ekzistojne me ne "fjalorin" tim -aktual- artistik.

Puna: "Man in company of three women" -nje pune teper e dashur e vitit 2000- eshte nje shembull konkret i atyre sa kam ndjere, kam gozhduar ne leter dhe qe me duken teresisht "te huaja" per llogjiken time te tashme artistike ...
Αναρτήθηκε από Toni Milaqi στις 22:50
Ετικέτες Eksplorim
2 σχόλια:

N.Ago said...

Toni të përshëndes!
Besoj se do ta gjesh kohën për të çlodhur pak ...trurin kësaj vere, jo dhe kaq të nxehtë.

p.s.:Kam një përgjigje nga F.Çupi përsa i përket asaj meselesë me atë gocën që punon tek Agon-i (vështirësohem ta quaj gazetare). Nuk e di nëse ke marrë vetë ndonjë përgjigje nga Frroku?! Në të intereson, bëj një sinjal!
Të përshëndes miqësisht!
01 gusht, 2008 22:29
Toni Milaqi said...

pershendetje n.ago!

pushimet e mia fillojne pergjate gushtit. do te jem per nja 2 jave tek "ishulli i endrrave" (Νησί των Ονείρων, Ερέτρια) ne nje residence qe organizon nje galeri greke.

sic e kam thene nuk pati asnje pergjigje nga stafi i "gazetes agon" ndaj reagimit tim dhe kjo eshte te pakten dicka e papergjegjshme. nese ekziston nje pergjigje e tille mund t'a sjellesh ketu...
02 gusht, 2008 06:44

Post a Comment

_________________


avatar
Beko
Moderator
Moderator

Male Numri i postimeve : 154
Age : 28
Location : Tirana
Registration date : 01/12/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi