CrokoClub Forum Index

Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Shko poshtë

Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga Llokume prej Wed Jun 03, 2009 3:54 pm

A është ajo një aftësi specifike, apo një grup aftësish?
A është inteligjenca diçka e lindur apo e kultivuar?
A është ajo statike apo e ndryshueshme?
Llokume
Llokume
Administrator
Administrator

Female Numri i postimeve : 112
Location : durrsake e embel
Registration date : 06/05/2009

http://www.ambra.forumattivo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga Llokume prej Wed Jun 03, 2009 3:55 pm

Inteligjenza .Njohja e emocioneve njerëzore. Vetëdija – e të njohurit të ndjenjave në çastin kur ato paraqiten – paraqet themelin e inteligjencës emocionale. Siç do ta shohim në kapitullin e IV, aftësia për t’i kontrolluar ndjenjat në çdo çast është e paçmuar për vetënjohjen dhe të vetëkuptuarit psikologjik. Joaftësia për t’i njohur ndjenjat personale na çon deri tek varësia nga ato. Njerëzit të cilët janë të sigurtë në ndjenjat e tyre me një mjeshtëri ma të madhe e udhëheqin jetën e tyre dhe me një vetëbesim më të madh marrin vendime, nisur nga ajo se me kë do të martohen deri tek profesioni me të cilin do të merren.
Llokume
Llokume
Administrator
Administrator

Female Numri i postimeve : 112
Location : durrsake e embel
Registration date : 06/05/2009

http://www.ambra.forumattivo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga Llokume prej Wed Jun 03, 2009 3:58 pm

INTELIGJENCA...Mjeshtëria e mbajtes së marrëdhënieve ndërjerëzore. Arti i kultivimit të marrëdhënieve ndërnjerëzore paraqet shkathtësin e të kuptuarit të emocioneve të njerëzve tjerë. Janë të shpjeguara shkathtësitë dhe joshkathtësitë sociale, si dhe shkathtësit specifike të angazhuara. Këto shkathtësi e përgatisin njeriun për profesione publike, udhëheqje dhe marrëdhënie interpersonale të efektshme. Njerëzit të cilët i perfeksionojnë këto shkathtësi kanë sukses në të gjitha fushat ku kërkohet bashkëpunimi; ata janë "yje" në shoqëri
Llokume
Llokume
Administrator
Administrator

Female Numri i postimeve : 112
Location : durrsake e embel
Registration date : 06/05/2009

http://www.ambra.forumattivo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga Emi prej Wed Jun 03, 2009 11:42 pm

numerohen me gishta njerezit inteligjente te lindur....eshte talent i rralle. mendoj se linden me lindjen e njeriut cdo njeri ka inteligjence te caktuar dhe varet nga ne sa te afte jemi ta zhvillojme ne hapat e jetes apo ta shfrytezojme.....

_________________
dark road 2 heaven
Emi
Emi
Sweet Voice
Sweet Voice

Female Numri i postimeve : 602
Age : 28
Registration date : 08/10/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga ELIN prej Thu Jun 04, 2009 7:54 am

cdo njeri e lind me inteligjenc
por jo te gjith e zhvillojn ate
besoj se inteligjenca do mundim qe ta fitosh !

_________________

WwW.CrokoClub.Com


ELIN
ELIN
WebMaster
WebMaster

Male Numri i postimeve : 557
Age : 34
Location : ATHIN
Registration date : 03/10/2008

http://www.CrokoClub.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Inteligjenca e lindur apo e fituar?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi