CrokoClub Forum Index

Shendetesi

Shko poshtë

Shendetesi

Mesazh nga ELIN prej Thu May 06, 2010 9:14 am

Studimi, gabimet më të rrezikshme me përdorimin e ilaçeve
5 Maj 2010 Ekspertët amerikanë shpjegojnë gabimet më të rrezikshme që bën secili prej nesh me përdorimin e ilaçeve. Ata cilësojnë si më të rrezikshme kombinimet mes barnave,...

Sëmundjet më të shpeshta të veshkave, si kurohen ato
29 Prill 2010 Veshkat janë organe çift, të vendosura në të dy anët e shtyllës kurrizore, menjëherë poshtë kafazit të kraharorit. Në brendësi të secilës veshkë, ndodhen rreth një milionë...

Pse shfaqen dhimbjet kronike abdominale te fëmijët
28 Prill 2010 Dhimbja kronike abdominale është një sëmundje e shpeshtë te fëmijët dhe te adoleshentët. Kjo dëmton mirëqenien e fëmijës dhe çmimi i mungesës në shkollë si dhe i shfrytëzimit të...

15 infeksionet që shfaq diabeti dhe si duhen trajtuar
22 Prill 2010 Sëmundja e diabetit kur nuk mjekohet siç duhet krijon kushte të favorshme për zhvillimin e infeksioneve të ndryshme. Te të sëmurët me diabet këto infeksione janë jo vetëm më të...

Infeksionet e veshit, pse shkaktohen dhe si duhen trajtuar
21 Prill 2010 Infeksionet e veshit janë të pranishme jo vetëm tek të vegjlit, por edhe tek të rriturit. Kjo vjen si pasojë e pakujdesive, në rastet kur diçka edhe sado e vogël qoftë lë pasoja në...

Studimi, Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë pacientët me sëmundje në zemër
15 Prill 2010 Vaji i salmonit, tunës dhe peshqve të tjerë ndihmojnë pacientët me arteriet e sëmura që të jetojnë më gjatë. Ky është rezultati kryesor i studimit të fundit të realizuar nga...

Sezoni verës, si të ruhemi nga helmimet ushqimore
13 Prill 2010 Sëmundjet toksiko-infektive në vendin tonë mbeten ende shqetësuese. Mjekët shqiptarë shprehen se me përjashtim të rasteve sporadike, të cilat kanë sjellë dhe shpërthime...

Mbifunksionimi i tiroides, rreziqet që shfaqen nga jodi i tepërt
8 Prill 2010 Mbifunksionimi i gjëndrës tiroidale është shkaku më i zakonshëm që ka më tepër tiroksinë në trup. Tepër tiroksinë në trup mund të ketë edhe në rastin e tiroiditit i cili është...

Lodhja e pranverës, si duhet ta mposhtim
6 Prill 2010 Ardhja e pranverës për shumë persona shoqërohet me apati, lodhje, dobësi e përgjithshme trupore, mungesë oreksi etj. Simptoma këto që në popull i atribuohen të ashtuquajturës...

Zemra, zbulohet vrasësi i ri i që shkakton ndalimin e saj
1 Prill 2010 Zbulohet një faktor ri i cili shkakton infarktin e zemrës. Bëhet fjalë për një proteinë të quajtur lipoproteina LP (a), e cila luan një rol të rëndësishëm për të shkaktuar sulme në...

Infeksionet respiratore, fëmijët më të prekur nga problemet me frymëmarrjen
30 Mars 2010 Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes janë njëri nga shkaqet e vdekshmërisë së foshnjave si pasojë e pneumonive që ato shkaktojnë. Specialistët e Institutit të Shëndetit...

Studimi, fertiliteti, dieta mesdhetare rrit pjellorinë
25 Mars 2010 Dieta mesdhetare është përshëndetur nga shumë njerëz për cilësitë e saj dhe aftësinë për t’i sjellë përfitime trupit dhe shëndetit në tërësi, si te burrat ashtu edhe gratë. Por...

Dhjetë efektet e çuditshme anësore të ilaçeve
19 Mars 2010 Ilaçet të cilat i përdorim për shërim edhe nëse përdoren nën rekomandimin e doktorit mund të japin efekte anësore. Madje disa efekte anësore që mund të japin disa ilaçe të çudisin...

Arresti kardiak, situatat traumatike, rrezik për ndalimin e papritur të zemrës
18 Mars 2010 Situatat traumatike janë një rrezik potencial për ndalimin e papritur të zemrës i njohur ndryshe si arrest kardiak.
Çdo vit në botë me mijëra persona goditen nga ataku...

Ilaçet antireumatizëm rrisin riskun e ulcerës dhe vdekjes
17 Mars 2010 Ilaçet e përdora për qetësimin e dhimbjeve, sidomos atyre reumatizmale të kyçeve rrisin më shumë riskun e shfaqjes së ulcerës dhe komplikacioneve tjera si hemorragji,...

Celuliti, Zbulohet teknika përfundimtare për ta eliminuar
16 Mars 2010 Zbulohet zgjidhja përfundimtare për të eliminuar celulitin, një problem shumë shqetësues, sidomos për trupin e fermave. Lajmi i mirë për botën e kozmetikës vjen nga Shtetet e...

Fertiliteti, si mund të shtohen shanset për të ngelur shtatzënë
15 Mars 2010 Eljona Lata


Nëse jeni duke u përpjekur për të ngelur shtatzënë dhe nuk po mundeni dot, mjekja Moza Keta thotë se ndryshime të vogla në mënyrën e jetesës tuaj mund të...

Pse shfaqet hernia e diskut mesunazorë në boshtin kurrizor
12 Mars 2010 Në mes të unazave të boshtit kurrizor ndodhen disqet mesunazore që kanë funksion amortizimin e forcave mekanike të cilat krijojnë kushte për zhvillimin e sëmundjeve...

Migrena, zbulohet aparati për të shpëtuar nga dhimbja e sëmundjes
10 Mars 2010 Disa studiues amerikan kanë zbuluar së fundi një aparat i cili mund të mposhti dhimbjen e kokës që shkaktohet nga migrena. Bëhet e ditur se aparati i ri, i cili lëshon rrymë...

Sëmundjet që mund të kurojë propolisi i bletës
9 Mars 2010 Propolisi i bletës është një antibiotik natyral, antiviral, antiinflamator, antimykotik, antibakterial, antioksidant, imunostimulant, antiseptik, antiparazitar, që...

Simptomat, sëmundja e lodhjes së muskujve, diagnoza më sfiduese në neurologji
8 Mars 2010 Sëmundja e lodhjes së muskujve mbetet ndër diagnozat më sfiduese në neurologji, duke marrë parasysh karakterin e zhvillimit dinamik të saj dhe ngjashmërinë që ajo ka me...

Këshillat, Si ti ruajmë bakteret e dobishme për mbrojtjen e shëndetit
4 Mars 2010 A e dini që në trupin tuaj gjenden 100 trilion baktere? Mirëpo, pse vallë nuk sëmuremi me gjithë këto baktere? A nuk veprojnë antibiotikët ndaj tyre? Sipas një lajmi të publikuar në...

Aritmia, zbulohet një metodë e re për mjekimin e sëmundjes
2 Mars 2010 Një procedurë relativisht e re mund të jetë më e efektshme në trajtimin e pacientëve me rrahje të çrregullta të zemrës, se sa terapia me ilaçe. Ky është një lajm i mirë për personat që...

Luhatja e temperaturave, si të mos prekeni nga virozat
24 Shkurt 2010 Ndërrimi i klimës dhe luhatjet e temperaturave janë dy ndër faktorët kryesorë që shkaktojnë virozat e stinës. Sipas mjekëve, uljet e temperaturave shtojnë rastet e të prekurve...

_________________

WwW.CrokoClub.Com


avatar
ELIN
WebMaster
WebMaster

Male Numri i postimeve : 557
Age : 34
Location : ATHIN
Registration date : 03/10/2008

http://www.CrokoClub.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi