CrokoClub Forum Index

Letersi Gjuhe shqipe

Shko poshtë

Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga Chaos prej Sat Oct 04, 2008 4:16 pm

Libri juaj shqiptar i preferuar,dhe shkrimtaret shqiptar.
avatar
Chaos
Dangerous minds
Dangerous minds

Male Numri i postimeve : 1005
Location : Europe
Registration date : 25/09/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga DeLiCiouS prej Wed Oct 15, 2008 11:28 am

Un lexoj me shum libra me poezi Smile Libri fundit qe kam lexuar ka qen nga VALTON JAKUPI
"KUFIRI I DHEMBJES" nje liber me poezi te bukura.Ja dhe disa poezi te tij


MËRGIMTARI

Natë i është bërë jeta larg Atdheut
I vuajtur, i rraskapitur
në sofrën e mallit ndan buën e pikëllimit
pa familje, pa prindër, pa atdhe
deri kurë do të hajë vetëveten
sytë e tij dy burime të shterrura
lumë i dhembjes gurgullon damarëve të tij
dhe prapë i fortë qëndëronRRETH BOSHTIT TË DILEMËS

Ku gjendem
ku jam
në cilin cep të globit
kush më plaçkiti
gjithë ç`ka pata:
buzëqeshjen
dashurinë
lumturinë ?...

Sillem rreth boshtit të dilemës
dhe s`e gjej dot fajtorin
kush?... Kushë është ai
që ma katandisi në këtë fundpusi
koha, unë vetë apo nëna
që nuk e llogariti mirë kohën e lindjes…KURBETI

Jetë pa jetë
pa kuptim, pa emër
i nënçmuar, pa zemër.

Buka s`është si buka
as uji si ujë
e rëndë është jeta
në dhe të huaj.

Mbrëmjet vijnë të zymta
malli shperthen vullkan
gjumi merr arratinë syri lotin s`e mban
avatar
DeLiCiouS
DeLiCiOuS
DeLiCiOuS

Female Numri i postimeve : 1356
Registration date : 28/09/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga Mistrece prej Wed Oct 29, 2008 6:04 pm

Me ka ngelur ne mendje ''Britma e nje gruaje'' e Fadil Kraja..Fantastik....
Autor te tjere shqiptar....do veçoja te madhin Ismail Kadare, Dritero Agolli, Petro Marko.
avatar
Mistrece
Kapo i Kapove
Kapo i Kapove

Female Numri i postimeve : 73
Location : Verdalle
Registration date : 28/09/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga JoKeR prej Thu Dec 04, 2008 7:27 pm

mua me ka mbetur ne mendje nje liber per femij . "ata kerkonin lumturine" fisim fare

_________________
I Will Have My Vendetta , In This Live Or The Next
avatar
JoKeR
Vendetta
Vendetta

Male Numri i postimeve : 896
Age : 26
Location : Darkness
Registration date : 26/11/2008

http://www.crokoclub.tk/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga ELIN prej Wed May 06, 2009 1:50 pm

disa nga liberat qe kam lexuar dhe pjeset me te bukura
Lista ime:
1. "Lahuta e Malcis" - Gjergj Fishta
2. "Vargjet e Lira" - Migjeni
3. "Vallja e Yjeve" - Lasgush Poradeci
4. "Gjenerali i Ushtrise se Vdkur" - Ismail Kadare
5. "Këngët e Milosaos" - Jeronim De Rada
6. "Baba Tomorri" - Cajupi
7. "Nepunesi i Pallati te Endrrave" - Ismail Kadare
8. "Historia e Skënderbeut" - Fan Noli
9. "Bageti e Bujqesia" - Naim Frasheri
10. "Nata e Ustikës" - Petro Marko
avatar
ELIN
WebMaster
WebMaster

Male Numri i postimeve : 557
Age : 34
Location : ATHIN
Registration date : 03/10/2008

http://www.CrokoClub.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga Gjumashi prej Sun Jun 07, 2009 1:53 am

Po ju jap disa adresa ku mund te beni download libra shqip ose ti lexoni.

Lexo ose shkarko Libra

Lexo ose shkarko Libra
avatar
Gjumashi
WebMaster
WebMaster

Male Numri i postimeve : 10
Location : C:\Spam.exe
Registration date : 26/09/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Letersi Gjuhe shqipe

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi